Skip Navigation Links8. Bölge Müdürlüğü > Haberler

Yaban koyunlarında kuzulama dönemi..

Haziran 06, 2012

Anadolu yaban koyunlarının kuzulama mevsiminin sona ermesi nedeniyle Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü'nce, Konya Bozdağ Koruma Sahası'nda bir program düzenlendi.

     Programa katılan basın mensupları,arazi araçlarıyla, etrafı tel örgüyle çevrili 3 bin 500 hektarlık Yaban Koyunu Koruma Sahası'nda, yeni doğan kuzuları görüntüledi. 


  Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, koruma sahasında bu yıl 100-120 civarında kuzunun dünyaya geldiğini söyledi. Duran, şunları kaydetti: 
       ''Türkiye'de sadece Bozdağ'da koruma altında bulunan yaban koyunlarının kuzulama dönemi, Mayıs ayı sonu itibariyle bitti. Aralık ayında yaptığımız sayımda, bu hayvanlarda görülen paratüberküloz hastalığı nedeniyle yaklaşık 35 yaban koyunu öldü. Bu konuda aşılama çalışmaları sürüyor. Ancak yeni doğan yavrularla sayının yeniden 550 seviyelerine ulaştığını tahmin ediyoruz. Anneleri bugünlerde, gözden uzak yerlerde kuzulayıp büyüttükleri yaban koyunlarını açık alanlara çıkarmaya başladı. Daha önce buradaki yaban koyunlarından Malatya Hekimhan, Ankara Nallıhan ve Karaman Karadağ'a yaklaşık 300 birey nakledilmişti. Bu yıl, eskiden Anadolu yaban koyununun doğal yaşam alanı içinde bulunan Afyonkarahisar'a da bir miktar erkek ve dişi yaban koyunu nakledeceğiz.'' 
 

 

        Duran, av turizmi kapsamında belli bir yaşa erişmiş, bir süre sonra doğal yaşam süresini dolduracak koçlar için 4 yıldır av yaptırıldığını belirterek, ''Geçen yıl 4 adet yaban koyunu avlandı. Bu yıl 4 av ihalesi daha yapılacak. Bu avlardan elde edilen gelir, av ve yaban hayatı çalışmaları ile çevre köylerinin tüzel kişiliklerine aktarılıyor'' diye konuştu.