Skip Navigation Links8. Bölge Müdürlüğü > Tabiat Parkları

AKYOKUŞ TABİAT PARKI


Akyokuş Tabiat Parkı, Şehit Nazım Bey Tepesindeki arazi içerisinde bulunmaktadır. Genellikle sık dokuda ancak yer yer seyrek dokuda asli tür olan karaçam (Pinusnigra) ve badem (Prunus dulcis) alt örtüde ise Graminea türü bitki yer almaktadır.

Konya’ya 6 km. uzaklıktadır. Meram ilçesini merkez ilçeye bağlayan Beyşehir karayolu üzerinde bulunmaktadır. Ulaşım bu yoldan yapılmaktadır.

Konya ili manzarası karşısında kır gazinosunda yemek yenilebilir, kafeteryada çay, kahve, nargile içilebilir, saha içerisinde piknik yapılabilir. Tüm sahada ve yürüyüş parkurunda spor yapabilirsiniz.


KOCAKORU ORMANI TABİAT PARKIKonya ili Seydişehir ilçesi Taraşçı Beldesi hudutları dahilinde yer alan Kocakoru tabiat  parkı 1998 yılında tescil edilmiştir. Filoristik açıdan zengin olup , manzara bütünlüğü içerisinde, bölge halkının dinlenme ve eğlenmesine imkan sağlayan bir tabiat parçasıdır. 329.5 hektardır. Sahada yağmur barınağı, çeşme, su deposu ve WC mevcut olup etrafı kafes tel ihata ile çevrilmiştir.

Alanda günübirlik kullanım kapsamında piknik yapılmakta olup özellikle hafta sonu Seydişehir ilçesinden piknik amaçlı gelen ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Orman içerisinde Küçük oluk, Gudal ve Hacıhasan Oluğu açıklıkları piknik amaçlı kullanılmaktadır. Alanda piknik harici manzara seyri, yürüyüş yapılabilir.

Konya İli, Seydişehir İlçesi, Taraşçı Beldesi sınırlarında kaldığı için Seydişehir’e 20 km, Taraşcı Beldesine 5 km mesafede olup toprak yolla alana ulaşılmaktadır.
YAKAMANASTIR TABİAT PARKIÜlkemizin en büyük Milli Parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkının eşsiz peyzaj ve manzara bütünlüğü arasında tam bir dinlenme ve rekreasyon amaçlı bir tabiat parkımızdır.

Orman ve eşsiz manzara arasında doğa yürüyüşü (tracking), dağ bisikleti, yamaç paraşütü, karavan ve çadır kampı, konaklamak için bungolov evler ve günübirlik rekreasyon amaçlı eğlenme ve dinlenmek için en uygun ender alanlardandır.

Konya’ya 98 km, Beyşehir ilçesine 5 km olup Bademli köyüne 3 km asfalt yol ile ulaşılır.