Skip Navigation Links8. Bölge Müdürlüğü > Tabiat Anıtları

AĞIL ARDIÇ TABİAT ANITI
Ağıl Ardıç Ağacı (Juniperus foetidissima) tahmini 2000 yaşlarında, 22 metre boyunda, 4 metre çapında ve 12 metre çevre genişliğinde olup 2002 yılında Tabiat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Eski adı Alata olan Balcılar 1350 metre rakımlı eski bir yerleşimdir. Konya İlinden, Taşkent İlçesi üzeri Balcılar Kasabasına gelen asfalt yol 165 km’dir. Baçlılar Kasabasından Ağıl Ardıç ağacına ise 8 km stabilize yol ile ulaşılmaktadır.

FOSİL ARDIÇ TABİAT ANITI
Konya ili, Çumra ilçesi, Dinek Saray Beldesi sınırları içerisinde bulunan  Ardıç ağacı 1994 yılında Tabiat Anıtı olarak tescil edilmiştir. Ardıç ağacının 500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Dineksaray Beldesi ile özdeşleşmiş bir tabiat anıtıdır. Konya Bozkır kara yolu üzerinde, Çumra ilçesi, Dineksaray Beldesi girişinde, ana yola 50 mt. mesafede özel mülkiyete konu alandadır.

TİTREK KAVAK TABİAT ANITI
Beyşehir ilçesi, Yakamanastır Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan kavak ağacı 1994 yılında Tabiat Anıtı olarak tescil edilmiştir. Yaşlı olması nedeniyle yan dalları rüzgar nedeniyle kırılmıştır. Kavak Ağacı 100 yaşında, 20 m. boy, 2.50 m. çap ve 8 m. çevre genişliğine sahiptir. Beyşehir İlçesi Bademli Köyü sınırları içerisinde olup, Beyşehir ilçesine  8 km, Bademli Köyü’ne 3 km dir.