Skip Navigation Links8. Bölge Müdürlüğü > Milli Parklar

BEYŞEHİR GÖLÜ MİLLİ PARKITürkiye’nin en büyük tatlı su gölüdür. Göl, Isparta ve Konya olmak üzere iki İl, Beyşehir, Hüyük, Yenişarbademli ve Şarkikaraağaç olmak üzere 4 İlçe ve 22 yerleşim alanı ile çevrilmiştir. Beyşehir Gölü, denizden 1121 m yükseklikte olup ve 68.893 ha yüzölçümüne sahiptir. Beyşehir Gölü, çevresinde yer alan sulak alanlara, adalara, ormanlara ve barındırdığı farklı ekosistemlere sahip olması ve yörenin başlıca içme-kullanma ve sulama suyu kaynağı olması gibi özellikleri nedeniyle, gerek doğal hayatın ve gerekse insan yaşamının devamlılığı açısından büyük öneme sahiptir. Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölünün eskiden beri bu özelliği nedeniyle bölgede daima bir cazibe merkezi olmuş, ilk çağlardan itibaren çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, insanları yakın çevresine çekerek civarında ve hatta göl içerisindeki bazı adalar da dahil olmak üzere irili ufaklı pek çok yerleşim merkezinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Gölün, yöre halkı için; içme suyu temini, sulu tarım yapılması, yaz aylarında yüzme ve balık avlanması gibi özellikleri nedeniyle vazgeçilmez bir konumdadır.
GÖREME TARİHİ MİLLİ PARKI
Nevşehir İli, Ürgüp-Avanos ilçe sınırları içerisinde yer alır. 1986 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. 9.572 hektarlık bir alandadır. Milli Park, Doğal Sit Alanı, UNESCO Dünya Miras Listesi koruma statülerine sahiptir.


15 Mart-15 Kasım tarihleri arasındaki dönem, burayı ziyaret etmek için en uygun zamandır. Milli Parkta kayaların oyularak inşa edildiği otel, motel, tatil köyü gibi konaklama tesisleri ile restorant, hediyelik eşya dükkanları ve eğlence yerleri mevcuttur.


İç Anadolu Bölgesinin Nevşehir il sınırları içerisinde yer alan Göreme Tarihi Milli Parkı, Nevşehir’den 11, Kayseri’den 63 ve Niğde’den 83 km uzaklıktadır.